Chyby při broušení: jak se jim vyvarovat
Broušení kovů nebo jiných materiálů je klíčovou činností v nejednom podniku zaměřujících se na kovovýrobu, strojírenství nebo jiný typ průmyslu. Aby byla práce odvedená skutečně dobře a kvalitně, vyhnout bychom se měli několika chybám, které nám práci jenom zbytečně komplikují a stěžují a také se negativně projevují na samotném výsledku. Lidé by měli věnovat dostatek času přípravám, což je ten správný základ pro kvalitně odvedenou práci.
Nejdříve chraňte sebe
I když chcete při výrobě kovových či jiných dílů podat maximální výkon, aby byl ve výsledku klient spokojený, vždy myslete především na sebe a na své zdraví. Chraňte sebe a rozhodně vzniklý odpad nevnímejte jenom jako trochu špíny. Vdechnutí vzniklých částeček může člověku zadělat na pořádné problémy, proto zvažte ochranu úst a samozřejmě také dostatečné odsávání vzniklých nečistot.
V případě broušení například natřených povrchů je větrání obzvlášť důležité, pokud nebrousíte venku, ale v interiéru.
Zvolte si správné nářadí
Jednou z mnoha velmi častých chyb, kterých se dopouští ti, kteří brousí doslova na denním pořádku je, že si nevolí správné nářadí, ale že spíše sáhnou po tom nekvalitním s menším množstvím otáček. Každé multifunkční nářadí by však mělo být plně přizpůsobivé vašim potřebám. Před použitím nářadí se s nářadím v nejlepším případě seznamte a otestujte si ho.
Zejména si otestujte počet otáček, které si případně nastavte dle svých vlastních potřeb a také dle materiálu, který zrovna hodláte zpracovávat. Co materiál, to trochu jiný typ opracovávání.
Nechte to na brusce
V případě broušení máme tendenci neustále zasahovat do broušení, ale ve skutečnosti bychom to měli nechat pouze na té brusce. Udržováním menšího a rovnoměrného tlaku se vyhneme například prohlubním při práci.
Na brusku tedy příliš netlačíme a skutečně to necháváme na ní, s materiálem, ať už je jakýkoli, si skutečně dobře poradí.