Co všechno se děje v lisovně a obrobně?
Dnes je na tom česká ekonomika velice dobře. Jistě jí hraje do karet hlavně nízká nezaměstnanost, vysoká zaměstnanost, také posílení koruny vůči euru a taky to, že se společnosti neustále rozvíjejí a že vznikají stále nové firmy, které těm starým chtějí konkurovat.
Pokud se rozhodnete podnikat, měli byste zvolit takový obor, který má jasnou budoucnost. Nejvíce se lidé ženou do gastronomie, ale to jenom proto, že zkrátka chtějí dělat něco, co milují. Kdo by rád nejedl, že ano. Ovšem tahounem české ekonomiky je spíše strojírenství a kovovýroba. Tyto dva obory mají jasnou budoucnost a v poslední době se konkrétně do kovovýroby žene jeden podnikatel za druhým.
Jenže než se dáte do této profese, měli byste vědět, co všechno obnáší taková společnost, která se zabývá kovovýrobou. Chce to mít hlavně obrovský prostor, do kterého by se vlezla nástrojárna, dále taky lisovna a obrobna, svařovna, brusírna, lakovna s předúpravou a samozřejmě musíte mít i místo, kde se všechno bude balit a komplementovat. Kanceláře jsou další nutností, které taková firma musí mít, protože se přece odněkud musí objednávky vyřizovat.
Pojďme se nyní zastavit konkrétně u lisovny a obrobny a pojďme si říct, co se zde vlastně provádí a proč je nutné ji ve svém podniku mít.
Lisovna:
Zde by měly dominovat hlavně technologie, které jsou určeny k lisování kovů. V mnoha společnostech je celá řada lisovacích linek s tonáží, které jsou většinou v rozpětí od 150 do 315 tun. Pokud jistě víte, že během roku pod vašima rukama projde nad 50 tisíc kusů výrobků, měli byste zvolit efektivnější výrobu postupovými nástroji.
Obrobna:
Zde se zabezpečuje výroba dělených a ohýbaných polotovarů z kulatin, ale také z tyčí a trubek, a to do průměru 50 milimetrů. Společně s lisovnou vyprodukují široký sortiment výlisků, které se dále zpracují v uzavřeném výrobním procesu velkosériové strojírenské výroby.