Jaké známe třídy oceli?
Obor kovovýroba je čím dál oblíbenější. Je to možná proto, že se tomuto oboru stále daří. Navíc je to poměrně zajímavý obor, v němž může pracovat každý, kdo se o něj zajímá. Platy jsou zde skvělé, stejně jako rychlý kariérní postup. Samozřejmě je třeba, abyste nejdříve o tomto oboru něco věděli, než se v něm rozhodnete pracovat. Například není na škodu, když víte a dokážete vyjmenovat alespoň některé třídy oceli. Znáte některé nebo vám v tomto článku přineseme zcela nové informace?
Třídy oceli určují vlastnosti a jakost oceli. Obecně se ve světě používá mnoho označení – evropské označení je EN 10027, německé je zase DIN, americké ASTM nebo taky SAE. V Česku máme také své označení, které je dané českými státními normami, a sice ČSN.
Nyní se seznámíme s několika třídami a s jakostmi či vlastnostmi oceli. Také si zmíníme, na co se takové oceli používají.
Oceli třídy deset
V této skupině najdeme oceli, které mají obvyklou jakost. Jsou to především běžné stavební oceli, které se používají na stavbách. Řadí se sem například oceli 10 37X nebo 10 50X.
Ocel třídy jedenáct
Co se týče jedenácté třídy oceli, oceli jsou známé tím, že mají zaručenou minimální pevnost tahu. Používají se hlavně při obrábění na automatech či při sváření, protože jsou skutečně dobře svařitelné.
Ocel třídy dvanáct
Zde najdeme převážně uhlíkové oceli, které jsou ušlechtilé. Mají tedy obsah prvků například C, P, Si či Mn.
Ocel třídy třináct
Třináctá třída zahrnuje převážně pružinovou ocel, která je poměrně odolná. Velice často se z nich dělají ozubená kola nebo hřídele.
Ocel třídy sedmnáct
Nyní trochu přeskočíme, a to až na číslo sedmnáct. Tato třída oceli je velice zajímavá, a to hlavně z toho důvodu, že je ocel žáruvzdorná a žáropevná. Je používána k výrobě chirurgických nástrojů, vyrábí se z něj i potrubí pro potravinářský průmysl.