Je nerezová ocel opravdu nerezová?

S hutními materiály se setkáváme velmi často, a to v mnoha profesích a oborech. Nejčastěji se využívají například ve stavebnictví, kde se využívá například ocel, která se často použije do ocelových konstrukcí vysokých budov. Také se s hutními materiály setkáte v kovovýrobě, kde se pracuje s nerezovou ocelí. Mnozí lidé si však kladou otázku, zdali je nerezová ocel opravdu nerezová, jak se o ní povídá.

Pokud hovoříme o nerezové oceli, hovoříme o velmi široce využívaném hutním materiálu, který se hodí k mnoha různým výrobám. Dělají se z ní nejen díly do různých strojů nebo stroje samotné, ale také se z nerezové oceli vyrábí příbory, nerezové dřezy do kuchyně, nerezové chirurgické nástroje nebo lodní šrouby určené ponorkám. Využití je tedy opravdu velmi široké, přesto jen málokdo ví, jestli je nerezová ocel opravdu nerezovou ocelí.

Nerezovou ocel objevili už roku 1913

Kdo by to byl řekl, že se i kolem nerezové oceli bude točit nejedna legenda. Například jednou z legend je, že k objevení nerezové oceli došlo úplnou náhodou, a sice v roce 1913. Právě v tomto roce si britský metalurg všiml, že experimentální slitiny určené na vyhození po mnoha měsících nezrezly. To nás vede k mylné domněnce, a sice že nerezová ocel (která je opravdu z nerezu) nereziví. To však není pravda. I nerezová ocel může zrezivět.

Mnozí dodavatelé vás budou ujišťovat v tom, že nerezová ocel opravdu nepodlehne korozi. Jenže budou vás jen tahat za nos. Nerezová ocel je sice díky přidanému chromu odolná vůči korozi, ale není imunní, bohužel. Abyste tedy nebyli překvapeni, až vám nerezové produkty zreziví.

Nerezová ocel je slitinou železa

Nerezová ocel opravdu může korodovat, jedná se přece jen o slitinu železa. I když se v této slitině nachází i chrom, který zvyšuje ochrannou vrstvu nerezu, nejedná se o tak pevnou vrstvu, že by koroze pod ni jednoho dne nepronikla.

Hutní materiál

Jsme hlavním výrobcem
zahradního nářadí Gardena

gardena-logo

Patříme do skupiny
Husqvarna Group

husqvarna-group-logo