Ocel a ekologie
Pokud pracujete v oboru strojírenství, musíte znát hutní materiály jako své boty. Hutní materiály se ve strojírenství používají dnes a denně, jsou potřebné k samotné výrobě. Hutní materiály se dělí na několik skupin, z nichž nejdůležitější je ocel. Ocel se používá nejen v tomto oboru, ale hojně se využívá i ve stavebnictví či v podobných oblastech. Zatímco ve strojírenství se z oceli tvoří výpalky či podobné výrobky, ve stavebnictví může ocel sloužit jako konstrukce budovy. Ocel neváží mnoho, což se ve stavebnictví cení. Je však ocel ekologická?
Mnozí majitelé firem vyrábějících z oceli jsou toho názoru, že ocel škodí přírodě, že není ekologická. Existují zákazníci, kteří si myslí totéž, proto netouží po výrobcích z oceli. Je však nutné si uvědomit, že ocel je přírodní materiál.
Ocel nezatěžuje životní prostředí
Základem oceli je železo, pokud tedy bereme v úvahu chemické hledisko. A železo, jak je všeobecně známé, nijak nezatěžuje životní prostředí nějakými škodlivými vlivy. Dokonce ani konečný výrobek, který je z oceli vyroben, nijak nenapadá životní prostředí.
Co s týče energetické náročnosti oceli, ta je ve srovnání s jinými hutními materiály poměrně nízká. Konkrétně je to 20 kJ na kilogram.
Ocel stále drží krok s dobou
Je velice zajímavé a skvělé, že ocel neustále drží krok s dobou. Stále se s ní pracuje, stále se objevují nové metody tváření, tepelného zpracování nebo povrchové úpravy tak, aby vždy splňovala i ty nejnáročnější požadavky ekologů či konečných spotřebitelů a zákazníků.
Ocel lze dnes zkombinovat s jiným materiálem tak, aby byla protipožární. Doporučuje se kombinace s betonem. Kromě toho je dnes ocel nízko korozní, což je taky výhoda oproti jiným hutním materiálům.
Ocel se dnes dostala svou odolností na takovou úroveň, že dokáže vydržet i sto let v dobrém stavu. Zejména ve stavebnictví je proto ceněná, protože je to mnohdy stejná životnost jako životnost postavené budovy.