Zajímavosti, které jste o kovovýrobě nevěděli
Kolik věcí okolo nás potřebuje ke své výrobě svařování nebo jinou formu práce s kovem? Kdy se poprvé svařovalo ve vesmíru? A kdy byl v provozu první robot v historii, který dokázal svařovat?
První průmyslový robot v historii
Myslíte si, že kovovýroba je obor, který nepřináší mnoho zajímavého? Omyl! Věřili byste, že je tomu již několik desetiletí, co byl poprvé použit pro výrobu průmyslový robot? Konkrétně se tak stalo v roce 1961 v jednom ze závodů automobilky General Motors. Robot vážil něco přes dvě tuny a měl motorizované rameno, které se používalo k bodovému svařování.
Ještě vousatější historie
To ale samozřejmě není vše. Kdybyste se do historie podívali ještě hlouběji, zjistíte, že my, lidé, již umíme zpracovávat kovy velmi dlouhou dobu. Nejčastější nálezy se datují do doby zhruba 4 tisíce let před naším letopočtem, kdy se již staří Egypťané učili, jak ohýbat zlato a používat je pro předměty a šperky.
Polovina věcí okolo nás
Svařování, obrábění, kovovýroba – to jsou pojmy, které nás doslova obklopují, aniž bychom si to uvědomili. Dokonce více než polovina produktů, které nás obklopují, vyžadují nějakou formu výroby nebo svařování. A to od notebooku a telefonu, na kterém píšeme své oblíbené zprávy, přes letadla, lodě nebo mosty, až po židle a příbory, se kterými si dáváme do úst výborné pokrmy. Kovovýroba je skutečně všude okolo nás.
Pradědeček svařování ve vesmíru
K prvnímu pokusu o svařování v kosmickém prostoru došlo již v roce 1969. Za tento úspěšný experiment vděčíme ruským kosmonautům, kteří tak učinili základ pro další technologický pokrok. Nyní se svařování běžně používá k výstavbě vesmírné stanice.
Kovovýroba je obor, který je mnohem zajímavější, než by se zdálo. Například, než vyjede vozidlo na silnici, trvá to něco okolo devíti set hodin výroby a svařování, aby se vůbec mohlo sestavit. Neuvěřitelné číslo, že?