Základní přehled procesů tepelného zpracování kovů
Ocel a další kov jsou materiály, které se ve strojírenství a kovovýrobě mohou dále upravovat a přizpůsobovat konkrétním potřebám zákazníků. Víte, jaké jsou základní procesy tepelného zpracování kovů? Pojďme si je stručně představit.
Žíhání
Při žíhání se kov nejprve ohřeje, poté se pomalým ochlazováním odstraňuje napětí a kov se stává měkčím materiálem, který je zušlechtěn.
Nauhličování
Při tomto procesu se sytí povrchy slitin železa uhlíkem prostřednictvím zahřátí kovu na teplotu pod bod tavení a jeho uvedení v kontakt s látkami bohatými na uhlík. Zvyšuje se pevnost a odolnost kovu proti otěru.
Cementování
Tato metoda se používá pro zpevnění povrchu slitin železa. Dojde k tomu, že získá tvrdý povrch.
Tvrzení v kyanidu
Alternativa k cementování, kdy se na povrch součásti nechá působit roztavená kyanidová sůl, později dojde k zakalení.
Oduhličování
Z povrchu oceli se touto metodou odstraňuje uhlík.
Popouštění
Zde dochází k znovuohřátí kovu, kdy se jeho teplota udržuje konstantní, až poté se zakalí. Získaný produkt je více houževnatý a méně tvrdý.
Nitridace
Jedná se o vytvrzování, kdy je na povrch kovu působeno plynným čpavkem a dusíkem. Nedochází k zakalení, ale vytvrdí se povrch kovu.
Precepitační vytvrzování
Jedná se o proces vytvrzování stárnutím, kdy jsou kovy udrženy při zvýšené teplotě a nedochází k zakalení. U některých slitin dochází ke zlepšení jejich pevnosti.
Kalení
Při kalení se ocel ponoří do oleje nebo vody, přičemž dochází k jejímu rychlému ochlazení. Takto tvořená ocel má poté zušlechtěnou strukturu.
Tváření za studena
Sice se nejedná o proces, při kterém je kov zpracován teplem, ale i takto je možno charakteristické vlastnosti kovu měnit. Kov se deformuje za běžné teploty, mění se jeho tvar a získává se pevnější a lépe obrobitelný materiál.
Je mnoho možností, jak pomocí tepla zpracovávat kovy a získat tak jeho ideální vlastnosti pro individuální požadavky zákazníka.