Jak se dělí takzvané jäkly
Ve strojírenství a kovovýrobě se pracuje s různými hutními materiály. Hutní materiály lze rozdělit na několik skupin, ty pak lze rozdělit na druhy. Mezi nejčastěji vyžívané hutní materiály patří rozhodně ocel, ovšem velmi často se využívají i takzvané jäkly či jekly. Jedná se o tvarované železo, které má tvar profilu. Tento hutní materiál je poměrně zajímavý, proto si ho pojďme představit.
Jak jsme zmínili, jekl je označení pro tvarované železo, které má tvar profilu. Otázkou však je, co je to profil? Profil lze libovolně a různě ohýbat, lze ho zkracovat, svařovat či také sestavovat do různých konstrukcí. S materiálem si můžeme “hrát” do té doby, dokud nám to dovolí. Samozřejmě i při libovolném ohýbání se musí dbát na několik zásad. Konkrétně je nutné dávat pozor na vnitřní a vnější stranu, která by neměla být při ohýbání přetažená.
Co je však zajímavé, tak je to, že se jekly dají ohýbat jak v teplém stavu, tak v tom studeném. A navíc je různě dělíme.
Podle materiálu
Jekly rozlišujeme podle materiálu a podle tvaru. Nejdříve se zaměřme na materiál. I když jsme zmínili, že jekl je tvarované železo, může to být také ocel či hliník. Jekly se velice často vyskytují i v ocelové či hliníkové podobě. Ať už zvolíte či vyhledáte jekl z jakéhokoli materiálu, vždy by si měl profil zachovat pevnost a odolnost. To jsou vlastnosti jeklů, které jsou důležité.
Kromě zmiňovaných jeklů se ještě můžete setkat i s pozinkovanou variantou, která sice není nejběžnější, ale existuje.
Podle tvaru
Jekly se rozdělují ještě podle tvaru. Konkrétně mluvíme o samotném profilu jeklu. Rozlišujeme mezi otevřeným profilem a zavřeným profilem. To je hlavní rozdělení, následně lze rozlišovat jekly podle písmen, a to podle písmen L, U, V nebo také C.
S tvarem souvisí i různé rozměry. Některé jekly mohou být přesnými čtverci, jiné jsou spíše obdélníky.