Jaký je stav průmyslu po první vlně koronaviru?
Český průmysl, v němž působí také společnost Steeltec, patří k tahounům české ekonomiky. Dlouhá léta patřilo strojírenství, kovovýroba i automobilový průmysl k odvětvím řadícím se k evropské špičce, ovšem po neochotě investovat do moderních technologií se český průmysl z žebříčku vyřadil, přesto má ve světě dobré jméno. Bohužel ani dobré jméno českého průmyslu ho nezachránilo před novým onemocněním zvané koronavirus. Nový typ onemocnění se negativně podepsal na celém světě, u nás se kvůli němu průmysl propadl rovnou o třetinu, a to konkrétně v dubnu. Na vině je především pozastavení činnosti automobilek a nedostatek materiálu pro strojírenskou výrobu, který obvykle putuje z Itálie a jiných zahraničních států, jež se během koronavirové pandemie uzavřely.
Propad o 33,7 procent
Podle posledních dat, která zveřejnil Český statistický úřad, lze říct, že se český průmysl propadl konkrétně o 33,7 procent čili rovnou o třetinu. Pokud bychom se na situaci měli podívat z meziročního hlediska, řekneme, že se hodnota nových zakázek propadla o 42 procent.
Jak jsme zmínili, na vině je především stopka chodu automobilek, ale každé odvětví průmyslu zaznamenává ztráty. Největší propad zakázek však evidují motorová vozidla, kde došlo k propadu o 77,7 procent. K výraznému propadu zakázek došlo také ve výrobě elektrických zařízení, kde se zakázky propadly o rovnou 30 procent. U kovovýroby se zaznamenal pokles o čtvrtinu, výroba plastových produktů a výrobků se propadla o polovinu.
Jak to bude dál?
V souvislosti s novými informacemi a daty se nabízí otázka, jak tomu bude dál. To je však otázka, která ještě dlouhou dobu zůstane nezodpovězená, jelikož nikdo neví, jak se bude situace nejen u nás, ale především ve světě, na němž jsme závislí, vyvíjet. A také kdo ví, jak dlouho se mezi námi bude nový typ onemocnění nacházet.