Koronavirus a kovovýroba. Jak nemoc ovlivní průmyslový sektor?
Je to už pár týdnů, co Česká republika bojuje s novým typem koronaviru. Nová nemoc, která se během několika dní stala strašákem ve skříni mnohých z nás, stojí však nejen za nouzovým stavem a omezením pohybu, ale kromě jiného stojí také za zpomalením ekonomiky, respektive krizí, ke které v následujících měsících dojde. I když se na první pohled jeví nemoc jako negativní trest, i v tomto případě platí, že všechno zlé je k něčemu dobré. Koronavirus totiž může nastartovat zpomalenou průmyslovou výrobu, která díky Číně značně pokulhávala. Lze tedy konstatovat, že koronavirus může posílit i českou kovovýrobu.
České strojírenství a kovovýroba jsou sice jakousi značkou ve světě, jak české strojírenství, tak česká kovovýroba je synonymem dobrého jména. Na druhou stranu v posledních letech výrazně upadl zájem o zadávání zakázek evropským, čili i českým, dodavatelům. Důvodem toho je právě Čína, která vždycky nabízí levnější služby.
Přesun strojírenské výroby do Evropy
Díky tomu, že právě v Číně vypukla celosvětová pandemie, a že zároveň právě Čína nemohla několik dlouhých týdnů vyvážet prakticky nic ze země, kde ostatně výroba nefungovala, se přesunula podstatná část strojírenské výroby z Číny do Evropy. Došlo k velkému výpadku dodávek v Asii právě kvůli šířícímu se koronaviru, což však nahrálo do karet lokálním dodavatelům, kteří najednou mají práce víc než dřív.
Oživí se český průmyslový sektor?
Podle odborníků nemoc může přinést něco dobrého, v tomto případě může stát za oživením českého průmyslového sektoru. Otázkou však je, jestli si české strojírenství a kovovýroba udrží post i ve chvíli, kdy koronavirus opustí Českou republiku. Je tu možnost, že konečně skončí závislost západní ekonomiky na Asii, tudíž že se západní ekonomika svěří i v budoucnu do rukou evropskému průmyslu, nikoli tomu asijskému.