Lidé v průmyslu střídají roboti
Poté, co svařovací roboty v kovoprůmyslu umožnily rozsáhlou automatizaci ve výrobních odděleních, soustřeďuje se na ně pozornost čím dál častěji. Nynější vývoj na trhu navíc vyžaduje, aby se strojírenské procesy zkracovaly a zjednodušovaly a roboti jsou v tomto směru výborní. Zájem o průmyslové roboty je veliký, a to i díky jejich stále klesající ceně.
Trh s průmyslovými roboty v posledních letech prudce roste. Ovládání robotů už podle odborníků není tak složité jako v minulosti. Přední evropský dodavatel průmyslových robotů Kuka s koncernem Siemens nedávno představil v Brně softwarové rozhraní, díky kterému zvládne naprogramování pohybů robotů běžný technik a není nutné tuto práci zadávat zkušenému specialistovi. Nejvíc se prosazují zejména tam, kde jsou zvýšené nároky na přesnost a kvalitu vyráběných dílů. Počet robotů nasazovaných ročně v průmyslu se v letech 2009 až 2012 zvýšil o 50 procent. V oboru obráběcích strojů se zvětšuje obliba zavádění robotů především u projektantů strojů, a to pro zajištění automatické výměny nástrojů u větších obráběcích strojů a automatické výměny obrobků u menších strojů. Podle společnosti Kuka větší automatizaci nahrává demografický vývoj v Evropě. Robot je navíc dnes už sám schopen rozpoznat, kam má navrtat šroubek.
Požadavkem doby je vyrábět rychleji a levněji co nejširší spektrum výrobků přizpůsobených individuálním potřebám zákazníků. Bariérou dalšího rozvoje bývala představa, že ovládání robotů je složité a že nutnost jejich přeprogramování při zavádění nového výrobku by komplikovala a zdržovala výrobu. To už podle odborníků dnes neplatí. Dnes už údajně existuje robot, který dokáže spolupracovat s člověkem a je natolik bezpečný, že nemusí být skrytý za mříží či za zábradlím. Tak uvidíme, čeho se v příštích letech dočkáme a jestli ještě bude vůbec potřeba zaměstnávat dělníky a techniky.