Pět věcí, které je dobré vědět o oceli
Ve strojírenství a v kovovýrobě se pracuje s hutními materiály opravdu hojně. Hutní materiály jsou neustále ceněným materiálem, bez něhož by firmy ve zmiňovaných oborech nemohly fungovat. Každý zaměstnanec by měl umět vyjmenovat alespoň několik základních hutních materiálů, s nimiž se pracuje nejčastěji. Kromě jäklů a plechu se pracuje velice často také s ocelí. Dalo by se říct, že ocel je v současné době nejvíce používaný a využívaný hutní materiál ve velkosériové kovovýrobě a případně také ve strojírenství. Prozraďme si tedy o tomto druhu hutního materiálu několik zásadních informací.
1) Jedná se o slitinu
I když si většina lidí dokáže živě představit, jak ocel vypadá, málokdo dokáže popsat, co to ocel vlastně je. Jedná se o slitinu, a to konkrétně o slitinu železa, uhlíku a také dalších legujících prvků.
2) Ocel je ekologická
Každý pracovník ve strojírenství nebo v kovovýrobě ví, že ocenil nijak nezatěžuje životní prostředí. O tomto hutním materiálu lze tedy říct, že se jedná o ekologický hutní materiál. Ekologický je také výrobek, který se z oceli vyrobí. Je nutné uvést na pravou míru, že ekologičnost není u hutních materiálů zvykem. Energetická náročnost oceli je oproti jiným hutním materiálům poměrně nízká.
3) Ocel je odolná
Ocel se řadí k hutním materiálům s nejdelší životností. Dokáže v dobrém stavu vydržet i dlouhých sto let. Nemůžeme se tedy divit tomu, že se ocel využívá zejména ve stavebnictví, kde jsou z oceli vyráběny různé ocelové konstrukce a základy domů.
4) Ocel dělíme do tříd
Hutní materiál zvaný ocel dělíme také do několika tříd. To ví opět jen málokdo. Jednotlivé třídy se rozlišují svou jakostí, vlastnostmi a využitím.
5) Ocel je ekonomická
O oceli lze také říct, že se jedná o ekonomický hutní materiál, který je možné různě rekonstruovat, demontovat či případně i recyklovat.