Plech a jeho využití ve strojírenství a kovovýrobě
I když v současné době vládne České republice zaměstnanecká krize, je nutné zmínit, že ne vždy se sáhne po schopném a pracovitém zaměstnanci. Sice se říká, že si dnes mohou zaměstnanci vybírat své zaměstnavatele, ale není to tak vždycky. Například ve velkosériové kovovýrobě a ve strojírenství nezáleží jenom na tom, jak moc jste pracovití a šikovní, musíte mít i něco v hlavě. Samozřejmě nemusíte z hlavy spočítat, kolik je padesát krát třináct, ale měli byste vědět, jaké existují druhy hutního materiálu a co to vlastně hutní materiál je.
Ve strojírenství a ve velkosériové kovovýrobě se totiž s hutním materiálem pracuje, bez toho to skutečně nejde.
Nejdříve si pojďme říct, jaké druhy hutního materiálu existují. Velice často se používají poklopy či podlahové rošty, dále se taky používají profily a ploty, pracuje se i s nerezovými materiály či s plechy. A právě o plechách si dnes budeme povídat.
Co je to plech?
Plech si každý z nás dokáže představit. Jedná se o plochou kovovou desku, kterou lze zakoupit v mnoha různých tloušťkách. Jedná se o polotovar, který se využívá k mnoha dalším výrobkům.
V současné době se nejvíce využívá takzvaný ocelový plech, což je mnohostranný materiál, které se používá hlavně pro výrobu karosérií. Je totiž velice pevný a tvarovatelný. Bohužel i ocelový plech má své nevýhody. Snadno podléhá korozi, ovšem i přesto je hojně využíván. Ti, kteří se chtějí korozi vyvarovat, si ocel potřou ochrannými nátěry. Ocelový plech se taky velice často pokovuje, a to například zinkem nebo chromem.