Plech, ocel a kovovýroba, co vše mají společného?
Kovovýroba je bezesporu fascinující obor, v němž dochází k výrobě mnoha fascinujících výrobků. Aby však k jejich zrodu vůbec došlo, jsou zapotřebí stroje a samozřejmě také materiály, z nichž se výrobky produkují. Zatímco ve světě šití se využívá bavlna nebo bambus, jak je tomu v kovovýrobě? Jaké materiály se řadí mezi nejvyužívanější a proč?
Prakticky každá oblast má materiály, s nimiž výhradně pracuje. Zatímco někde se pracuje s textiliemi, jinde se dává přednost trochu pevnějším materiálům. Tak je tomu kupříkladu právě v kovovýrobě, kde se do popředí dostává především ocel a plech. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl nebo jak se jednotlivé materiály definují?
Ocel je pevným materiálem
Pojďme začít ocelí, která je v tomto oboru trochu využívanější. Mluvíme o hutním materiálu, který je nadmíru pevný, ostatně i proto je tak oblíbený. Pyšní se kromě jiného dlouhou životností, což je vlastnost přidávající oceli taktéž do vínku.
V současné době nachází své využití nejen v kovovýrobě, ale také ve strojírenství jako takovém, ve zdravotnictví, dokonce na něj nedají dopustit ani v potravinářském průmyslu.
S ocelí se lze setkat v mnoha stavech. Je broušená, může být také lesklá nebo může mít matnou podobu.
Plechy jsou ve skutečnosti polotovarem
Druhým zmiňovaným a hojně využívaným materiálem jsou plechy, které dobře známe. Co však o materiálu nevíme je, že se jedná pouze o polotovar čili s ním nadále musíme pracovat, bez zpracování je prakticky k ničemu. Je to totiž jenom kovový deska, kterou je možné zakoupit v mnoha tloušťkách.
Mluvíme však o poměrně přizpůsobivém a poddajném materiálu, ze kterého lze vykouzlit ledacos. A právě i proto nachází v kovovýrobě své využití podobně jako zmiňovaná ocel nebo jäkly, o kterých si však řekneme zase příště.