Strojírenská výroba
Strojírenství je technický obor. Od začátku je postaven na pevných základech fyziky a nauky o materiálech. Na začátku strojírenství než začne strojírenská výroba, vznikne návrh. Pak přijde na řadu strojírenská výroba i údržba strojů a zařízení.
Strojírenství je úžasným oborem, ve kterém lze najít poznatky z takových odvětví jako je dynamika, hydromechanika, kinematika, mechanika, termomechanika a nauka o materiálech. Spousta strojních inženýrů umí použít znalostí z těchto oborů a propojit je s moderními nástroji.
Strojírenská výroba se nejrychleji rozvíjela za průmyslové revoluce, ale už ve starověku lze najít něco z jejích počátků. Do tohoto oboru pronikají i oblasti jako biomechanika, mechatronika, nanotechnologie či kompozity. Jde o obor, který má obrovskou budoucnost a velké možnosti.
Technologie strojírenství
Strojírenská technologie je tak rozsáhlý obor, že do sebe umí vnést znalosti, které se skládají z aplikovaných vědeckých výzkumů, empirické zkušenosti, praktické znalosti a zkušenosti z oblasti staveb, výroby, zkoušení a měření použitých pro průmyslovou výrobu strojních součástí celků a zařízení.
Obory činností ve strojírenství
- Základy strojnictví – zahrnuje technické kreslení, zobrazování a předepisování technických a technologických parametrů výrobků a strojních součástí i znalosti norem.
- Nauka o materiálu – zahrnuje vlastnosti materiálů pro stavbu strojů a strojních zařízení.
- Měření a zkoušení – zahrnuje měření a zjišťování materiálových vlastností i výsledných parametrů u hotových součástí i výrobků.
- Projektování strojírenské výroby – zahrnuje projektování výrobních procesů, systémů, modelování i průmyslovou logistiku
- Svařování – zahrnuje výrobu svařenců.
- Obrábění – zahrnuje výrobu součástí pomocí metod třískového obrábění.
- Tváření – zahrnuje výrobu tvářených výrobků za tepla i za studena.
- Slévárenství – zahrnuje výrobu odlitků z různých kovů, jako je litina, ocel a slitiny hliníku.