Strojírenská výroba má naději, zájem o technické obory a rekvalifikaci roste
Po velkém propadu nesehnatelných pracovníků a nezájmu o strojírenské obory opět zájem o technické obory v posledních letech roste. Národní ústav pro vzdělávání, NÚV, uvádí, že přibývá žáků technicky zaměřených oborů na učilištích i středních školách s maturitou. Výrazně také přibývá dospělých, kteří si chtějí rekvalifikaci ve zkráceném studiu dodělat. Studentů nástaveb naopak ubývá. Zájem o gymnázia se ale stále nemění. Maturitou chce své studium zakončit celkem asi 69 % středoškoláků. Podíl žáků v klasických maturitních oborech odborného vzdělávání je 37 % a to je nejvíce za posledních 20 let. Ve školním roce 2016/2017 je to 36 923 studentů. Jde o dobrou zprávu zejména pro zaměstnavatele. Hlásí se více žáků do oborů ze skupiny elektrotechnika a strojírenství.
Odborný výcvik v odvětví strojírenská výroba a kovovýroba
Asi 6 % nově přijatých studentů tvoří žáci maturitních oborů, kde je zahrnut také odborný výcvik. Tito absolventi se pak konečně stávají vysoce kvalifikovanými dělníky. V této kategorii velmi vzrůstá zájem o strojírenské obory. Učební obory elektrotechniky, stavebnictví a strojírenství jsou v současné době nejatraktivnější i pro dospělé lidi, kteří se nyní rozhodnou pro denní formu zkráceného studia. Tento typ odborného studia je v délce 1 až 2 roky a vede k získání výučního listu nebo dokonce maturity. Slouží všem, kteří chtějí získat odborné vzdělání v jiném než ve svém oboru. Počet účastníků studia za posledních 10 let vzrostl asi 7x, z původních 388 v roce 2006 na počet 2841 v roce 2016. Ve studiu při zaměstnání se nejvíce hlásí zájemci o obory elektrotechnické, telekomunikační a výpočetní techniky.
Nedokončené nástavby
Na druhé straně nyní klesá počet zájemců o nástavbové studium v denní i dálkové formě. V roce 2016/2017 bylo sice nově přijato asi 5400 žáků v denním studiu, což již samo o sobě znamená pokles přibližně na ½ počtu z roku 2003/2004. Asi 75 % přijatých uchazečů ale přitom nástavbové studium nedokončí, buď školu přeruší, nebo neuspějí u maturitní zkoušky. Míra jejich neúspěšnosti je nyní velmi vysoká. Nástavbové studium vždy navazuje na výuční obory zakončené maturitní zkouškou. Většinou je nabízeno školami, kde daný student vystudoval, ale je možné se také přihlásit na jinou školu. Denní studium trvá 2 roky a ostatní formy jsou na 3 roky. Podmínkou pro přijetí ke studiu nástavby je vyučení v příbuzném tříletém oboru. Nejvyšší meziroční nárůst vykazuje i strojírenství. Podíl žáků hlásících se na víceletá i čtyřletá gymnázia se po neustálém nárůstu do roku 2012/2013 v nyní stabilizoval na 22 %.