Těžké a lehké strojírenství v současnosti
Strojírenství a kovovýroba v posledních měsících zažívají nemilé chvíle. Koronavirová krize se podepsala také na tomto odvětví. Mnoho lidí by však proti tomuto faktu mohlo něco namítat. Je zapotřebí si ale uvědomit, že strojírenský průmysl se nejčastěji dělí na lehké a těžké strojírenství. V tom lehkém je aktuálně největší potenciál i budoucnost současně.
Těžké strojírenství stojí za hutnickými provozy a zařízeními
V každém případě mluvíme o jednom z nejvýznamnějších odvětví, které vytváří nemalou přidanou hodnotu. Jedním z hlavních oborů tohoto typu průmyslu je takzvané těžké strojírenství, které vyrábí stroje či zařízení pro jiné druhy průmyslu, tedy například pro těžařské nebo hutnické firmy. Stojí tedy za hutnickými provozy nebo těžebními stroji, které se většinou vyrábí na zakázku konkrétnímu klientovi. Vzhledem k emisím a tlaku Evropské unie, je těžké strojírenství na ústupu.
Lehké strojírenství a jeho podkategorie
Strojírenský průmysl lze rozdělit na těžké a na lehké strojírenství. O těžkém už byla řeč, ale co to lehké? To se dále rozděluje na několik kategorií. Jeho rozmanitost či škála je opravdu velká a i když ho lze dál dělit, jeho klasifikace není tak potřebná. Obecně mluvíme o odvětví, které zpracovává na jeden výrobek mnohem méně vstupních surovin, na druhou stranu stoupá poměr kvalifikované práce.
Do lehkého strojírenství spadá například doprava, a to jak automobilový, tak letecký průmysl (oba obory v posledních měsících zaznamenaly nemalé ztráty). Dále hovoříme o textilním strojírenství nebo o chemickém strojírenství.
Pod touto kategorií se dále ukrývá i elektrotechnické, které obsahuje výrobu telekomunikačních a IT zařízení nebo výrobu techniky pro zpracování dat. A samozřejmě sem spadá také mikroelektronika nebo optika, která je důležitá pro přesné strojírenství.
Za zmínku stojí ještě dvě odnože, a to výroba obráběcích strojů a výroba spotřebního zboží.