Tři způsoby ručního obrábění kovů
Jak se zpracovávají kovy nejen v kovovýrobě? To je otázka, kterou si pokládá ten, koho tato tématika zajímá. Kovy lze zpracovávat dokonce ručně, a to hned několika způsoby. Prozraďme si, jak konkrétně lze ručně obrábět kovy, jak je lze ručně zpracovávat.
Pilování
Prvním způsobem ručního obrábění kovů je pilování. Jedná se o způsob ručního obrábění kovů, při němž dochází k oddělování třísek vícebřitým nástrojem, což je v tomto případě pilník. Pilníky mohou mít různou tloušťku i tvar či velikost. To, jak bude pilník tlustý, velký nebo jaký bude mít tvar se odvíjí od tloušťky ubírané vrstvy, také hraje roli druh materiálu obrobku a samozřejmě také požadovaná jakost povrchu.
Pilníky k pilování se v současné době vyrábí buď kováním, nebo případně válcováním za tepla z nástrojové oceli.
Stříhání
Stříhání je další způsob ručního zpracovávání kovů, během kterého se dělí materiál takzvaně beztřískově, a to s pomocí dvou nožů, které se pohybují proti sobě. Právě takto dochází ke stříhání plechů a dále také ke stříhání tyčových profilových materiálů.
V současné době se stříhání označuje za velice hospodárný způsob dělení materiálu, aniž by docházelo ke vzniku třísek. Žádné třísky jsou také důvodem, proč je stříhání materiálů tak oblíbené.
Řezání
Řezání je třetím a zároveň posledním způsobem, jak lze ručně obrábět kovy. Během řezání dochází k dělení materiálu úběrem malých třísek, a to mnohozubým nástrojem (často pilou). Výkonnost vždy závisí od tvaru zubů, od jejich hustoty a také velikosti.
Dnes je řezání tím nejčastějším způsobem, jak se dělí jakékoli materiály, nejen kovy. Při řezání vnikne břit do materiálu, který následně rozdělí na dvě části.
Obecně dělení materiálů jako takové je vůbec prvním krokem, první operací, kterou je třeba provést při výrobě součástí.